Categories
BLOG

80 dollars worth of weed

How Much Weed Costs and How Much to Buy

So you’re going to get some weed. Hooray! But wait… how much should you get? How many joints would that be? How much will that jar or bag of buds cost? How much does the average person consume per day, anyway? All reasonable questions, which we’re here to help answer.

This guide will give you some reference points on how much weed to buy during your next Colorado weedcation, and it’ll give you a good idea of how much you’ll pay for your stash. No one wants to overpay for pot and then have so much extra they leave it behind. Be sure to have a plan for traveling with your stash safely!

Table of contents

Gram or 8th: Buying Weed Samples
How Expensive is a Quarter: Weed for Strain Variety
How Much is a Half Ounce: Price Breaks on Weed
How Much Does it Cost to Buy an Ounce of Weed?
THC Bang for Your Buck
High-CBD Hemp Flower: Weed Without the High
Frequently Asked Questions About the Cost of Weed
Quick Weed Weight & Price Guide:
What is the price of weed?
How much is an ounce of weed?
How much does a gram cost?
How much does 3.5 grams of weed cost?
How much does 7 grams of weed cost?
How much does 14 grams of weed cost?

Gram or 8th: Buying Weed Samples

If you’re new to a strain, a gram or an eighth (3.5 grams, an 8 th of an ounce) would make a perfect test sample (Read our article on the normal weights to buy Cannabis). For reference, dispensary pre-rolls typically weigh in at a gram. Grams will cost anywhere from $5-15 and are the least efficient from a cost perspective, though they’re good for trying a strain before you commit to that full ounce.

If you’re looking to give a strain a couple tries and get a real feel for it over several sessions, we recommend an 8 th . It’s the most common weight purchased by most cannabis consumers due to its affordability and convenience.

The price of an eighth can vary greatly around the country, but they generally range from $25-$55 in Colorado and West Coast, to upwards of $60 on the East Coast. Most people will be happily buzzed on a budget of 1-2 grams per day. I’ve tested it, and you can even fit a full eighth of cannabis or raw organic hemp flower inside a safety case.

How Expensive is a Quarter: Weed for Strain Variety

A quarter is 1/4 of an ounce and weighs 7 grams. Quarters typically range from $50 to $80 in legal markets with premiums in prohibition states that can exceed $120 in some areas.

If you like having different strains on hand – like sativa in the morning and indica in the evening and maybe even some Raw Hemp Flower or CBD Kief (for varied effects) – this quantity is perfect for keeping a good sized stash on hand without going overboard. Minor price breaks can sometimes be seen at a quarter (depending on the specific dispensary or caregiver), but don’t expect them. Note that price breaks refer to price per gram as opposed to total cost.

How Much is a Half Ounce: Price Breaks on Weed

Weighing in at 14 grams, this quantity is where you’ll start to see more substantial price breaks. Half ounces generally cost between $90 and $160 in dispensaries. Once again, pricing is typically higher in areas where no legal market exists.

We recommend buying at this quantity if you’re a heavier smoker or have a high tolerance. It might be a good idea to keep some Raw Hemp Flower from a trusted source like Canna Comforts on hand to ‘extend’ the life of your cannabis. It’s much less expensive and runs around $30 for an eighth. It’s legal to buy Hemp Flower online and have mailed to you.

If the dispensary lets you mix and match the eighths of cannabis that comprise the half ounce (some do, but again, don’t expect it. Just ask your budtender), you’ll get a nice balance of affordability and strain variety.

How Much Does it Cost to Buy an Ounce of Weed?

Looking for the most for your money? Get ready to shell out for an ounce. This is the legal limit one person can purchase in many legal markets. Most dispensaries have ounce specials that range between $100 and $300. Almost any caregiver or dispensary is going to offer an ounce special in some capacity, and the price per gram is much lower than it would be in smaller quantities.

THC Bang for Your Buck

Additionally, some dispensaries will let you mix and match strains in eighth or quarter quantities that, when combined, weigh an ounce. This is the smart quantity to purchase if you’re a heavy consumer, and it’s also a great way to stock up the entire smoking circle.

High-CBD Hemp Flower: Weed Without the High

Even if you don’t live in a legal state, you can still reap the benefits of whole-plant, full-spectrum cannabinoids with raw organic hemp flower. We like Canna Comforts because they produce effective, enjoyable products that meet our CBD Buyer’s Guide criteria for safety, potency, and efficacy.

We especially enjoy the strains Lifter (shown below) and Special Sauce (add a sprinkle of Elektra kief for even more powerful symptom relief), but Canna Comforts‘ diverse collection of hemp flower strains ensures there’s an option for every need. Smoking hemp flower induces fast-acting relief from a broad range of symptoms in an enjoyable, natural, truly whole-plant form.

Frequently Asked Questions About the Cost of Weed

On the off chance you still have some unanswered questions about weed pricing, we’ve put together this handy FAQ section where you can quickly learn the answer. Keep in mind, that prices vary due to quality, availability, and many other factors.

Quick Weed Weight & Price Guide:

Weed Measurement Weight In Grams Price Range:
1 gram weed 1 gram $3 – $15+
1 eighth ounce weed 3.543 grams $25 – $55
1 quarter ounce weed 7.087 grams $50 – $80
1 half ounce weed 14.175 grams $90 – $160
1 ounce weed 28.345 grams $100 – $300

What is the price of weed?

The answer to this question varies based on how much you buy. Typically, the price per gram of weed decreases as you buy more quantity. Meaning a single gram of cannabis can range from $3-$15+ depending on whether you’re buying by the gram or by the ounce.

How much is an ounce of weed?

Also known as a zip, an ounce of cannabis typically costs between $100 and $300+.

How much does a gram cost?

A gram of weed costs between $5 and $15+.

How much does 3.5 grams of weed cost?

Also known as an eighth, 3.5g of cannabis costs between $25-$55 in Colorado and the West Coast, to upwards of $60 on the East Coast.

How much does 7 grams of weed cost?

Also known as a quarter, 7 grams of cannabis costs between $50 to $80 in legal markets with premiums in prohibition states that can exceed $120 in some areas.

How much does 14 grams of weed cost?

Also known as a half ounce, 14 grams of cannabis costs between $90 and $160 in legal dispensaries.

This guide will give you some reference points on how much weed to buy during your dispensary visit, as well as how much you'll pay for your stash.

How much does weed cost: grams, quarters, ounces and pounds, Know What You should be Paying

March 29, 2018 By Bud Durden

How much does weed cost

There is a lot of weed being smoked since 2016 when a report by “Arcview” stated that $53.3 billion dollars were spent on cannabis by North Americans. Since 2016 more states and even countries have stepped up to the legalization line and the 2017 number for the amount of weed purchased has increased by 33%. That’s a massive increase in weed purchasing and tax revenue. These numbers are based on the estimated total of legal and illegal weed sold in North America per year. Due to the massive shifts in the medical marijuana market, the price of marijuana is going down! So just how much does weed cost in your neighborhood.

Update 2019: Legalization has gained ground in the US and has become legalized or medically legalized in many countries such as Canada. Yes, Canada, home of the beaver, basketball, and currency made out of heavy coins called “Loonies”. Usage is exploding through the world but in counties like Canada, it’s caused the prices to start skyrocketing. How much are you paying?

How Much Does Weed Cost Where You Live? (Anonymous Survey)

The street value of cannabis Crowdsourced anonymously by the consumer. Please submit your latest cannabis transaction.

Click on the Map Locations to View Detailed Information

Average Weed Prices in: n/a

Quality Average Price/OZ # of Contributors
High Quality n/a n/a
Medium Quality n/a n/a
Low Quality n/a n/a

Recent Submissions

No data available

Most popular States/Provinces

  • California
  • Texas
  • New York
  • Florida
  • England

By Country

  • United States
  • United Kingdom
  • Canada
  • Australia
  • Puerto Rico

Grow Your Own Cannabis For Just $3 per gram: An easy to follow guide

As cannabis became legalized and people started hearing about the massive tax revenues being generated It really shocked people. No one realized just how much weed was getting smoked in North America. So, what does weed cost in your area? We would like to put together an international price index for medical marijuana as well as weed from the black market.

I live in Canada in sort of a pre-legalization limbo. In July 2018 cannabis will be legalized in all of Canada and the prices will change for sure. Currently, if I needed to order weed from a dealer or from a semi-legal online dispensary I would be paying about $240 per ounce of top-grade cannabis and about $200 per ounce for mid-grade cannabis. I believe that’s near the top of the expensive weed scale, what do you think?

TIP: Always weigh your weed, it only takes a second and you’ll know if you are being ripped off instantly. A cheap digital scale will do just fine. If you are getting shorted find a new source, don’t confront your drug dealer! If it’s from an online source you can complain to the company and leave a bad review.

Top 5 Beginner Strains For New Growers Click Here

Average Price for a Quarter of Weed

With more states and provinces legalizing cannabis more growers have come online and caused the prices of cannabis to fall in recent times. A report on Bloomberg.com states that “the increasing supply of legal marijuana is turning into a major buzz kill for growers as prices plunge”. As more illegal growers convert their grows over to legal the amount of cannabis on the market is only going to grow.
It’s said that in Colorado or as I like to call it weed central that the price of wholesale weed has fallen an average of 48% to $1300 a pound for premium weed. How much does weed cost where you live?

Buy weed online in Canada now!

California-based Arcview Group a cannabis investor consortium tells its members to expect cannabis prices to continue to fall and that this should be planned for in all new business plans for people growing as a business. As agricultural technology advances due to this new gold rush expect the cost of production to fall and the amount of production to keep rising and pressuring prices.
As we enter into 2018 several states have legalized to at least some degree and all of Canada will move to legalize weed by July 2018; we decided to look at how the cost of weed has been affected by the increased consumption rates.

Just like in real-estate it all comes down to location, location, location. If you are living in a very weed unfriendly state such as Kentucky, where a small-time dealer could catch 2 to 4 years for a simple weed deal the prices are high. There are risks, transportation issues and more middlemen involved in the transaction to get that weed to the state in the first place.

If you are lucky to live in and around Colorado where cannabis business has to fight and undercut their prices to gain customers the price falls substantially. The network of growers is large and built up so there is more capacity then need at this point. The same goes for California, they have more weed then they can sell which of course leads to low prices.

If you live in a place where medical cannabis is legal then you can likely get cannabis for even less money because medical cannabis is taxed less, then recreational. How much does weed cost in your state?

Remember I’m basing my price estimates off California and Colorado weed prices, not street prices.

Save Massive Money By Growing Your Own, Find Out How Click Here

Weed Prices – Grams to Ounces

Remember like anything economies of scale are in play when buying cannabis. That just means that the more cannabis you buy at once the better deal you get on the price of that weed. Bigger buys mean smaller costs.

How Much Does a Pound of Weed Cost?

Lets just set the record straight here so people that aren’t from California or Colorado understand that you can’t just walk into a dispensary and order a pound of weed. There are restrictions and in both these states that restriction is one ounce per person per visit. You need to have a store, so you can buy from a wholesale producer. Out on the black market in most US states where cannabis is not legal the cost of a pound of weed is between $2000 to $4000 per pound depending on the quality of the product. On average expect to pay $2K to 3K per pound.

If you are wondering how a pound breaks down into grams of weed; there are 453.59 grams in a pound. So, make sure you weigh your weed and don’t get shorted on that half gram.

How Much Profit is in Selling a Pound of Weed?

Remember economies of scale, the larger portion you buy the cheaper the price. Let’s say you are going to sell a pound of weed and your going to sell it all in 1/8ths of an ounce. Depending on the selling price of an 8th in your area you could stand to make $6400 at $50/8th.

How Much Does a Half Pound of Weed Cost?

A half-pound of weed if you’re lucky enough to find it costs between $1200 and $1800 dollars depending on where you get it. As you buy less cannabis the price becomes less attractive, but even a half-pound of weed can be broken down for big profits.

How Much Does an Ounce of Weed Cost?

Well, let’s get out or fingers and toes and do the math on this. If your average pound of weed costs $2000 per pound you can break that down into 16 ounces that come out to be about $125 per ounce but on the black market, you would be looking at more like $160 to $180 per ounce.

How Much Does a Half Ounce of Weed Cost?

So, if we keep moving along with the simple math a half-ounce of weed will cost between $80 and $100 dollars. Street costs would be more like $100 to $140 per half an ounce. You really do start to pay more with the smaller amount purchased. The more you buy the more you save. Remember you can store cannabis for very long periods of time.

How Much Does a Quarter of Weed Cost?

A quarter ounce of weed costs about $60 to $100 at a dispensary. On the streets, you would be looking at more like $80 per quarter ounce.

How Much Does an Eighth of Weed Cost?

OK, people get confused about what an 8th of weed is. An 8th of weed weights 3.5 grams and will run you between $25 to $35 dollars at a dispensary and an 8th ounce of weed on the street will cost about $40 to $50 bucks. Please leave a comment below if you pay another amount and include your location. I’d love to build a whole database of cannabis costs by region.

What’s the Average cost of an ounce of weed in the four states where weed is legalized or decriminalized which are Washington, Oregon, Colorado, and Alaska? In these states, the price of an ounce of weed has fallen below $300 per ounce where the nationwide average is $325 per ounce. In Colorado where there is more weed then can be smoked you can buy an ounce of weed for $240. How much does weed cost near you?

Highest Yielding Strains Indoors: We report the Biggest Buds Available Click Here

How Much Does a Gram of Weed Cost?

Typically, a gram of weed is the smallest amount of cannabis you can buy. Since it’s the smallest amount the price is highest. A gram of weed will cost you between $10 and $12 per gram. How much does weed cost near you?

What is a Dime Bag?

A dime bag is a bag of weed for $10 dollars. The amount of weed you get in a dime bag is generally less than a gram but enough to roll one joint.

Buying weed using our cannabis price index will help you get the best quality weed for the money.
There are many factors affecting the cannabis price index which directly effects what weed really cost in your area. How much does weed cost in your location?

Most Popular Medical Marijuana Strains
  • Green Crack By Crop King
  • Northern Lights By Crop King
  • NYC Diesel By Crop King

What about THC oil concentrates?

I will be completing research and testing on a selection of cannabis oil products in the coming months and will be posting reviews fo the best THC concentrate options available. We’ll be investigating the uses, benefits and side effects of THC concentrates such as RSO oil, oil capsules, tinctures, and vape products.

We would love to hear from people about how much weed they buy and what you are paying for it where you live. Please help us out and post!

How much does weed cost: Grams, Ounces and Pounds, Know What You Are Paying? Don't get ripped off when you are buying weed.